Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!
}Naslov:
UrlikGodina:
2010Žanr:
biografski, drama, ljubavniTrajanje:
84 minRežija:
Rob Epstein, Jeffrey FriedmanScenarij:
Rob Epstein, Jeffrey FriedmanGlavne uloge:
Mary-Louise Parker > Gail Potter
David Strathairn > Ralph McIntosh
Bob Balaban > Judge Clayton Horn
Treat Williams > Mark Schorer
James Franco > Allen Ginsberg
Jon Hamm > Jake Ehrlich
Todd Rotondi > Jack Kerouac
Johary Ramos > Hustler
Jon Prescott > Neal Cassady
Andrew Rogers > Lawrence Ferlinghetti
Joe Toronto > Sailor
Heather Klar > Jack's Girlfriend
Aaron Tveit > Peter Orlovsky
Kaydence Frank > Allen's Girlfriend
Nancy Spence > Neal's Girlfriend
Opis:
U San Franciscu, 1957., sudi se jednomu američkom remek-djelu. URLIK je dugometražni film o ovome ključnom trenutku u rođenju kontrakulture. Priča se prvenstveno razvija kroz tri isprepletene niti: suđenje, događaje u životu mladog Allena Ginsberga (James Franco) koji su do njega doveli i samu poemu koju je kao bitničku fantaziju animirao pisac grafičkih novela i Ginsbergov suradnik Eric Drooker, a koju je uglazbio Carter Burwell. Izmičući žanru, film tako oponaša zapanjujuću originalnost same poeme.
Scene suđenja narativna su okosnica filma, u kojima se razvijaju i danas rezonantne teme: definicija opscenosti, granice slobodnog izraza i priroda umjetnosti. Branitelj Jake Ehrlich (Jon Hamm) slavan je odvjetnik za građanske slobode. Tužilac Ralph McIntosh (David Strathairn) nastoji dokazati da je djelo opsceno iako se muči da ga shvati. Svjedoci optužbe su učiteljica engleskog (Mary-Louise Parker) koja poemu smatra opscenom i profesor (Jeff Daniels) koji ima točno određenu ideju o tome što spada u loše književno djelo. Svjedoci obrane intelektualci su 50-ih (Treat Williams, Alessandro Nivola) koji hvale kulturne i umjetničke vrijednosti poeme. Konzervativni sudac Clayton Horn (Bob Balaban) donosi iznenađujuće nepristranu odluku. U imaginarnom intervjuu s flashbackovima, mladi Ginsberg razmatra svoj kreativni proces te osobnu borbu i oslobođenje kroz koje je prošao. Sama poema oživljena je u živopisnoj animaciji – kao imaginarno putovanje kroz umjetnikov um.
- Slično za pogledati
- Komentari (3)
Good Time Max (2007)
drama
Glumac Džejms Franko je koscenarista, glavni glumac i režiser ove izvanredne drame o dva intelektualno nadarena brata koji se opredeljuju za drastično različite životne puteve. Jedan postaje uspešan...
Kill Your Darlings (2013)
biografski, drama, povijesni, ljubavni, triler
Daniel Radcliffe u glavnoj je ulozi ikone Beat generacije, Allena Ginsberga u ovom biografskom filmu smještenom u vrijeme dok je slavni pjesnik pohađao Sveučilište Columbia. Godina je 1944., Ginsberg...
James Dean (2001)
biografski, drama
A biopic about the actor
The Letter (2012)
drama, triler
A playwright(Ryder) who begins to mentally unravel before premiere night. She is plagued by dreams and visions of being watched, but cannot decide if she is at the center of a manipulative plot or...
Za komentiranje morate biti prijavljeni!
Translator Legend
05.01.2011. 09:15
HOWL 2010
Režija: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Scenario: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Uloge tumače: James Franco, Aaron Tveit, Jon Hamm, David Strathairn, Mary-Louise Parker, Jon Prescott, Alessandro Nivola, Bob Balaban, Jeff Daniels, Treat Williams
“ koji su izbacivani sa akademija zbog ludosti i i izdavanja opscenih oda na prozorima lobanje,”
– Allen Ginsberg, “Howl”
Marta 25, 1957, carinski službenici zapleli su 520 primeraka pesme Alena Ginzberga “Urlik” kad je bila uvezena od izdavača iz Londona — zaplena je bila izvršena zbog stiha: “ koji su dopuštali svetačkim motociklistima da ih jebu u dupe i vrištali od radosti,” Protiv domaćeg izdavača pesme, Lawrence Ferlinghetti-jevog City Lights Bookstore, poveden je proces pod optužbom za opscenost.
Howl prikazuje suđenje zbog opcenosti, oslanjajući se na dijalog uzet doslovno iz zapisnika sa suđenja. Howl takođe tumači “Urlik” preko jednog intevjua koji je Ginsberg dao magazinu Life kao i čitanje same pesme; animirane interpretacije Ginsbergovog “Urlika” studija Monk ubačene su između.
Prema Ginsbergovom intervjuu u magazinu Life, “Urlik” govori o iskrenosti i otvorenoj diskusiji o kulturnim tabuima. U Urliku, Ginsberg i “Urlik” jesu prozori u mnogo veću raspravu o tome kako se tumači umetnost i ko je kvalifikovan ( i autorizovan) da tumači umetnost na osnovu svojih moralnih i etčkih poruka. Šta je važnije: sloboda izraza ili pravoverne hrišćanske vrednosti? Preko Ferlighetti-jevog elokventnog branioca Jake Ehrlich (Jon Hamm), Urlik takođe donosi poruku o snazi retorike koja menja mišljenja.
Iako nije neophodno “gay film,” Urlik veoma jasno predstavlja “drugu” perspektivu LGBT zajednice kojoj se, čak i danas, govori da je manje vredna od heteroseksulane zajednice. “Urlik” je bio napisan kad je homoseksulanost bila krivično delo i smatrala se za mentalnu bolest (Ginsberg je i sam proveo osam meseci u “odeljku ćaknutih” dok nije obećao da će biti normalan). Urlik (i “Urlik”) traži od publike da slavi radost neprilagođenosti i da bude kreativna, širokih shvatanja i slobodna.
Preko njegove slobodne i tangencijalne narativne strukture, Urlik predstavlja aletnativni pristup kinematografiji. (Urlik krši mnogo kinematografskih pravila kao što je to “Urlik” svojevremeno uradio u poeziji.) Jedini pravi zaplet je onaj u sudnici, ali retko kad ostanemo u sudnici više od nekoliko minuta — tehnika koja efikasno stavlja naglasak više na slučajne ujede tužioca (David Strathairn) i advokata odbrane nego na ceo proces suđenja. Urlik može da koristi reči iz rasprave ali to nije rasprava o suđenju opscenosti, baš kao što film nije o intervjuju magazinu Life ili o samoj pesmi. Tim scenarista-režisera-producenata Rob Epstein i Jeffrey Friedman stvara tapiseriju reči iz tri izvora, isprelićući ih na takav način da bi se otkrio veći značaj, svrha i smisao. Rezultat je brilijantan.
Kinematografija je poetična i lepa; kostimi i scenografija su svrsishodni. A što se tiče animacije, pa…ja razumem da je stvaranje vizualne interpretacije pesme nesiguran posao uglavnom zato što se neće svi složiti s interpretacijom. Slike su same po sebi lepe (mada to zavisi od toga da li će se publika složiti s ovom interpretacijom “Urlika” — pesma je otvorena za bezbrojna tumačenja), ali meni je problematičan stil animacije koji je The Monk Studio koristio za predstavljanje Ginsbergovih reči. Povremeno (meni) ovo liči na programiran muzički rok video, drugi put kao da je uzeto iz Alan Parkerovog Pink Floyd- The Wall (kad ja zaišljam “Urlik” ne vidim ništa čak ni izdaleka nalik na Pink Floydov The Wall).
Strathairn je savršen kao konzervativni tužilac sklon pravljenju grubih grešaka Ralph McIntosh; Hamm je jednako privlačan kao Jake Ehrlich. Franco je pogodio Ginsbergov jedinstveni nagasak, kadencu, i snagu dihjfragme; ali ja ne mogu da prestanem da mislim, “Ovo je James Franco.” To je sjajna gluma, ali postoji neštko kod Franka što me sprečava da ga potpuno prihvatim kao Ginsberga. Možda ću biti u stanju da otkrijem šta je to. (Možda naočare i garderoba bitnika nisu bile dovoljne da me ubede?)
Suđenje opscensti je dobilo široki publicitet (uključujući članke u magazinima Time i Life) što je jasno iniciralo i hranilo popularnost i ozloglašenost „Urlika.” (Suđenje je objavio Ferlinghetti-jev vodeći advokat Jake Ehrlich u knjizi pod nazivom Urlik cenzora.) Ferlinghetti je dobio slučaj kad je sudija Clayton Horn odlučio da pesma ima “iskupljujući društveni značaj.” Ja delim to mišljenje!
” da bi nanovo stvorili sintaksu i meru sirote ljudske proze…”
– Allen Ginsberg, “Howl”
The Legend Of
04.01.2011. 21:24
mita53, hvala za prevod
Titl mozete preuzeti OVDJE
The Legend Of
03.01.2011. 18:41
Howl (2010)
( Urlik)
http://www.imdb.com/title/tt1049402/
Režija: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Scenarij: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Žanr: Drama
Država: USA
Jezik: Engleski
Trajanje: 90 min
James Franco ... Allen Ginsberg
Jon Hamm ... Jake Ehrlich
Mary-Louise Parker ... Gail Potter
Jeff Daniels ... Professor David Kirk
David Strathairn ... Ralph McIntosh
Alessandro Nivola ... Luther Nichols
Treat Williams ... Mark Schorer
Bob Balaban ... Judge Clayton Horn
Aaron Tveit ... Peter Orlovsky
Allen Ginsberg ... Himself (archive footage)
Jon Prescott ... Neal Cassady
Sean Patrick Reilly ... Six Gallery
Cecilia Foss ... Beatnik Poet
Todd Rotondi ... Jack Kerouac
Alex Emanuel ... Six Gallery
Andrew Rogers ... Lawrence Ferlinghetti
Heather Klar ... Poet Girl 2
Allyson Reilly ... Six Gallery
Kaydence Frank ... Poet Girl 1
Film o jednoj od najčuvenijih poema dvadesetog stoljeća je interesantan
nezavisni filmski proizvod, dostojan veličine zvane Allen Ginsberg.
[TUBE]ytEORri27xE[/TUBE]
Howl je ambiciozni projekat koji se ne bavi samo istorijskim i biografskim podacima,
i isključivo kronologijom događanja, nije niti dokumentarac, niti klasični celovečernji film,
možemo definisati kao polu-dokumentarni biografski film, sa propratnom animacijom.
Film Howl nije samo priča o postanku pjesme, koja danas znači graničnik kontrakulturne
literature i koja je bila na udaru zbog svojih napada na američko društvo pedestih
godina prošlog stoljeća, te aluzija na droge i homoseksualnost, već je i biografija
pjesnika koji je cijeli život oštro kritizirao "destruktivne sile materijalizma i konformizma
u Americi" kao što se je sam izrazio.
Najznačajniji, dramski segment filma pripada montiranom suđenju Ginzbergovom
izdavaču, praćeno nevještim i na momente tragikomičnim pokušajima tužilaštva
da minucioznim spekulacijama probudi inkvizitorski duh mudrog i poštenog sudije.
Presuda koja je na kraju izrečena je do te mere efektna, kao da ju je sam Burroughs pisao.
Poema Urlik (Howl) je, uz Burroughsov Goli Ručak (Naked Lunch) i Kerouacov Na Putu
(On The Road), najznačajnije djelo beat generacije, po automatizmu se svrstava i među
glavna djela celokupne američke književnosti.
U isti mah, smatra se i svojevrsnom prekretnicom u poeziji; njen duh sažima umetničke
i sociološke težnje modernog čoveka posle WWII.
Howl u sebi sadrži sve ono što su beatnici propagirali: sloboda izražavanja,
seksualna revolucija, frontalni atak na rudimentarnost konzervativnih ideja i shvatanja,
uživanje u halucinogenim i opojnim sredstvima, razbijanje tabu tema, mračan, turoban,
metaforičan i politički nepodoban kontekst.
Nagrade:
2010: Berlin International Film Festival
nominacija Golden Berlin Bear Rob Epstein Jeffrey Friedman
2010: National Board of Review, USA
Pobjednik festivala
2010: Sundance Film Festival
nominacija Grand Jury Prize
2010: World Soundtrack Awards
nominacija najbolji kompozitor Carter Burwell
prevod radi mita53
izvor:inter.okr.